Co to jest ROAS – czyli kiedy reklama jest opłacalna

roas

Metryka zwrotu z wydatków na reklamę (ROAS) mierzy efektywność kampanii reklamowych poprzez porównanie przychodów do kosztów reklamy. Wyższy ROAS odzwierciedla lepszą wydajność, podczas gdy niższy ROAS ujawnia mniej skuteczne kampanie. Dla firm internetowych, wyższy ROAS jest dobrym wskaźnikiem, jak wiele pieniędzy kampania marketingowa kosztuje.  Ale jak określić, czy twoje kampanie reklamowe działają? Oto wskazówki, które pomogą Ci określić, ile Twoje kampanie reklamowe generują dla Twojej firmy.

Co to jest ROAS?

Jeśli chcesz zwiększyć zyski z reklamy, dane zwrotu wydatków na reklamę są niezbędne. Chociaż cel końcowy dla każdej kampanii może być inny, podstawowe założenie jest takie samo: zwiększenie zysków i obniżenie kosztów. Dane te pomagają Ci określić, czy otrzymujesz największą wartość za swoje pieniądze. Ostatecznie, ROAS pomoże Ci poprawić wyniki Twojej firmy. Aby dowiedzieć się więcej o ROAS, czytaj dalej!

ROAS jest ważną metryką marketingową. Oblicza on ilość przychodów, jakie wygenerowała dana kampania reklamowa minus koszt reklamy. Innymi słowy, jeśli kampania marketingowa kosztuje 2 000 złotych, ale generuje 10 000 złotych przychodów, zwrot z wydatków na reklamę wynosi 5 złotych. Ta miara jest często używana w reklamie internetowej, aby określić, jak dobrze reklama działa dla firmy. Pozwala to również firmom na optymalizację ich budżetu reklamowego.

Jaki powinien być dobry ROAS?

W prostych słowach, wyższy wskaźnik ROAS wskazuje, że zespół marketingowy może zwiększyć swój budżet. Wyniki ROAS różnią się znacznie w zależności od branży, ale większość firm dąży do stosunku 4:1, co oznacza, że zarabiają 4 złote za każdą złotówkę wydaną na reklamy. Analizując wyniki ROAS, zespoły marketingowe mogą dowiedzieć się więcej o opłacalności swoich wysiłków i zwiększyć budżet marketingowy, aby uzyskać lepsze wyniki.

Czy warto się kierować wskaźnikiem ROAS?

Return on Advertising Spend jest miarodajnym wskaźnikiem, pozwalającym precyzyjnie określić jakie nakłady pieniężne powinny zostać przeznaczone na konkretną kampanię reklamową. W zależności od branży w jakiej funkcjonujesz, może być bardziej lub mniej przydatny, ale na pewno warto jest się mu przyjrzeć.